معرفی شرکت نیک

شرکت برودتی و حرارتی نیک با بیش از نیم قرن سابقه درخشان، به‌صورت پویا و خستگی‌ناپذیر تلاش در جذب به‌روزترین فن‌آوری‌ها در زمینه سرمایش صنعتی، انجماد و صنایع تبدیلی و عمل‌آوری محصولات غذایی، شیمیایی و صنعتی، تهویه مطبوع، نفت، گاز و پتروشیمی (مبدل‌ها و مخازن) با هدف عینیت بخشیدن به آن‌ها در کشور عزیزمان ایران دارد.

امروزه شرکت نیک با تکیه بر توان تکنولوژیک و همکاری با شرکای تجاری خود، مانند MYCOM ژاپن، TEKO آلمان، DORIN ایتالیا و … که از معتبرترین صاحبان فن‌آوری در دنیا هستند، همراه با برنامه‌ریزی و هدایت آن به‌سوی بهره‌وری هر چه بیشتر، مسئولیتی سترگ در جهت رسیدن به کیفیت برتر و قابل قبول مراجع استاندارد در سطح ملی و بین‌المللی بر عهده دارد.

بیانیه ماموریت

بیانیه ماموریت نیک

شرکت برودتی و حرارتی نیک با طراحی و تولید تجهیزات برودتی، تهویه مطبوع، مبدل‌های حرارتی صنعتی و ارائه خدمات فنی و مهندسی، مشاوره‌ای و آموزشی مرتبط با آن به عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌های این صنعت در ایران شناخته می‌شود. شرکت نیک با حضور فعال در بازارهای داخلی و بین‌المللی و با تلاش نیروی انسانی خود به عنوان ارزشمندترین سرمایه، همواره به دنبال آن است تا رضایت ذی‌نفعان خود به ویژه مشتریان، سهامداران و کارکنان را تامین کند. ما در نظر داریم با استفاده از فناوری پیشرفته و سازگار با دو عنصر محیط زیست و انرژی در جامعه به عنوان سازمانی دانش محور در طراحی، ساخت و تامین تجهیزات برودتی، تهویه مطبوع و مبدل‌های حرارتی صنعتی در منطقه شناخته شویم.

1339

تاریخچه

تاسیس شرکت نیک

شرکت نیک در سال ۱۳۳۹، همزمان با تولد صنعت تبرید در کشور و با استفاده از دانش فنی شرکت لینده آلمان در تهران تاسیس شد.

شرکت نیک (پرسپولیس) ابتدا با تولید یخچال‌های ویترینی فعالیت خود را آغاز کرد، سپس با یخچال‌های نگهداری گوشت، شیرینی و بستنی فعالیت خود را گسترش داد.

1340

بهره‌برداری از اولین سردخانه کشور

در سال ۱۳۴۲ اولین سردخانه صنعتی کشور با نام سردخانه بزرگ تهران در خیابان شوش توسط شرکت نیک ساخته و به بهره‌برداری رسید.

در سال ۱۳۴۸، همزمان با درگذشت آقای کریم نیک‌نام، پسر ارشد ایشان آقای داود علی نیک‌نام راه پدر را در تولید سردخانه‌های تجاری و یخچال‌های رو باز ادامه داد.

1350

آغاز فعالیت سردسازی نیک‌نام

در سال ۱۳۵۰ برادران نیک‌نام با عنوان شرکای کاری در کارگاهی به نام سردسازی نیک‌نام به هم پیوسته و شروع گسترش کسب‌وکار خود کردند.

در سال ۱۳۵۵ همزمان با تولید یخسازهای صنعتی، کسب‌وکار برادران نیک‌نام چنان گسترش یافت که نتیجه آن ارائه خدمات مهمی به دو شرکت کشت و صنعت کارون و شرکت راه‌سازی ملاوی (پروژه کمپینگ اتوبان تهران-قم) شد.

1360

تولید انبوه دستگاه بستنی‌ساز، ثبت شرکت برودتی و حرارتی نیک و احداث کارخانه جدید

در سال ۱۳۶۳، با شروع بهره‌برداری از کارخانه جدیدی واقع در شهرک صنعتی بهشتی و دریافت پروانه مربوطه از وزارت صنایع، محصول دستگاه بستنی‌ساز شرکت نیک به تولید انبوه رسید.

در سال ۱۳۶۴، با گسترش فعالیت‌های کارخانه سردسازی نیک‌نام و نیاز به فضای کاری وسیع‌تر درجهت ادامه فعالیت و گسترش آن، شرکت برودتی و حرارتی نیک (سهامی خاص) ثبت شد.

شرکت برودتی و حرارتی نیک در سال ۱۳۶۸ کارخانه جدید خود را در جاده مخصوص کرج احداث کرده و به بهره‌برداری رساند.

1370

تجهیز ده‌ها کارخانه محصولات لبنی و امضای تفاهم‌نامه همکاری با شرکت مایکوم ژاپن

در سال ۱۳۷۰ و در ادامه گسترش فعالیت‌های شرکت برودتی و حرارتی نیک، طراحی و ساخت تجهیزات سردخانه‌های صنعتی آمونیاکی شامل اواپراتور و کندانسور تبخیری در دستور کار شرکت قرار گرفت. بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، ساخت آیس‌بانک که دارای کاربرد در تولید آبِ سرد کارخانه‌های لبنی است، آغاز شد.

با تولید محصولات جدید در مدت زمان چند سال، شرکت نیک ده‌ها کارخانه محصولات لبنی (مانند کارخانه‌های تولید پنیر صنعتی و بستنی) و هم‌چنین کارخانجات مواد غذایی را تجهیز کرد.

در سال ۱۳۷۵ همزمان با امضای تفاهم‌نامه همکاری با شرکت مایکوم ژاپن، شرکت نیک نماینده شرکت مذکور در زمینه فروش و ساخت کمپرسورهای آمونیاکی در ایران شده و کار تولید قطعات کمپرسورهای آمونیاکی و صادرات به کشور بلژیک را آغاز کرد.

1380

افتتاح کارخانه شماره 2 و 3 همراه با توسعه محصولات

توسعه محصولات نیک در سال ۱۳۸۰ نیز ادامه یافت. این امر موجب شد تا نیاز به توسعه فضای تولیدی احساس شود و در همین راستا کارخانه شماره ۲ شرکت نیک واقع در کردان کرج برای ساخت تجهیزات آمونیاکی افتتاح شد.

در سال ۱۳۸۳ شرکت برودتی و حرارتی نیک با شرکت توربو کمپرسور نفت برای ساخت مبدل‌های حرارتی مورد استفاده در توربو کمپرسورهای گاز زیمنس قراردادی منعقد کرد. بدین‌ترتیب شرکت نیک به فضای تولید تجهیزات مورد نیاز در صنایع نفت و گاز و نیروگاهی وارد شد.

در سال ۱۳۸۵ سومین کارخانه شرکت نیک افتتاح شد. این کارخانه به‌صورت اختصاصی در جهت ساخت مبدل‌های حرارتی تجهیز شده بود.

در سال ۱۳۸۶ شرکت نیک فعالیت خود را در طراحی، ساخت و تولید تجهیزات تهویه مطبوع آغاز کرد. در همین راستا محصولاتی همچون انواع مختلف چیلر، پکیج یونیت، هواساز، ایرواشر و فن‌کویل به سبد متنوع محصولات شرکت نیک افزوده شد.

1390

آغاز ساخت مجتمع کارخانجات نیک

در سال ۱۳۹۶ شرکت برودتی و حرارتی نیک با رویکرد توسعه فضاهای تولیدی خود، کار ساخت مجتمع کارخانجات شرکت نیک را آغاز کرد. این مجتمع در شهرک صنعتی شمس‌آباد و زمینی به وسعت حدود ۱۰ هکتار ساخته شد.

چشم‌انداز

شرکت برودتی و حرارتی نیک در نظر دارد با ایجاد سازمانی پویا، انعطاف‌پذیر، دانش‌محور و با به‌کارگیری منابع انسانی خلاق و متخصص به شرکتی پیشرو در زمینه طراحی، ساخت و تولید تجهیزات برودتی، تهویه مطبوع و مبدل‌های حرارتی صنعتی در منطقه تبدیل شود.

چشم انداز نیک

ارزش‌های اخلاقی

ما معتقدیم؛

  1. نیروی انسانی با ارزش‌ترین سرمایه سازمان به شمار می‌آید، بنابرین همواره باید برای تامین سلامت و بهبود کیفیت زندگی کارکنان، و هم‌چنین کرامت انسانی آنان تلاش نمود.
  2. حفظ منافع ذینفعان و تامین رضایت مشتریان، سر لوحه کلیه فعالیت‌های شرکت برودتی و حرارتی نیک است.
  3. حفظ ارزش‌های اخلاقی و رعایت قوانین، مقررات و استانداردها به‌ویژه استانداردهای زیست محیطی از الزامات تحکیم جایگاه اجتماعی شرکت نیک است.
  4. رشد و توسعه نوآوری و تفکر خلاقانه در قالب کار تیمی از عوامل مهم موفقیت شرکت شناخته می‌شود.
  5. نظم، انضباط و تعهد سازمانی از ویژگی‌های سازمانی شرکت برودتی و حرارتی نیک به شمار می‌رود.

استانداردها

برخی استانداردها و مراجع مورد استفاده در طراحی و ظرفیت‌سنجی دستگاه‌های ساخت شرکت نیک به شرح زیر است:

  • استاندارد آمریکایی ARI 460 - 2005 جهت ظرفیت‌سنجی کندانسورهای هوایی با گردش اجباری هوا
  • استاندارد آلمانی AD-MERKBLATTER جهت طراحی مخازن تحت فشار
  • استاندارد آمریکایی ASTM B جهت طراحی انواع کویل با لوله‌مسی
  • استاندارد آمریکایی TEMA جهت طراحی مبدل‌های SHELL & TUBE
  • هندبوک ASHRAE جهت طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع